مجموعه اکتانر شما را به خرید بهترین محصولات مکمل بنزین دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

عدد اکتان چیست؟ افزایش کیفیت سوخت چگونه انجام میگیرد؟

آنچه در این مقاله می خوانید...

چگونه میتوان کیفیت سوخت را بهبود بخشید؟

به میزان توانایی سوخت در متراکم شدن قبل از احتراق خودبه‌خودی (خودسوزی) عدد اکتان گفته می‌شود که معیاری برای سنجش کیفیت سوخت میباشد که هر قدر این عدد بالاتر باشد، سوخت با کیفیت تری خواهیم داشت.
وقتیکه نفت خام در پالایشگاه‌ها تصفیه ‌میشود، زنجیره‌های هیدروکربن با طول‌های متفاوتی داریم و این زنجیره‌های جدا از هم با هم ترکیب شده اند و سوخت‌های متفاوتی نظیر بنزین، گازوئیل، نفت سفید و غیره را تولید خواهند کرد. در این بین هپتان با ۷ اتم و اکتان با ۸ اتم کربن هیدروکربن‌های اصلی تشکیل‌دهنده بنزین می باشند.

عدد اکتان چیست؟

چگونه میتوان کیفیت سوخت را بهبود بخشید؟

به زبانی ساده‌، بنزینی که اکتان بیشتری دارد، می‌تواند بیشتر فشرده شود (به همراه هوا) و دیرتر به علت حرارت تولیدی از عمل فشرده‌سازی منفجر بشود. راه‌های متفاوتی برای اندازه‌گیری میزان اکتان بنزین موجود است و در کشورهای دیگر از روش‌های متنوعی استفاده می‌شود، بعضی از بنزین‌ها می‌توانند امتیازی بیش از ۱۰۰ اکتان را بدست آورند، سوخت‌ های مسابقه‌ای نیز به همین صورت هستند، این امر را می‌توان با عوض کردن ترکیب‌بندی بنزین انجام داد ( با استفاده از اتانول، متانول، نیترومتان، سوخت سرب‌دار و غیره) و دلیل این موضوع نیز به امتیاز اکتان بالاتر و استفاده بهینه از فشار بالاتری میباشد. و نهایتا، زمان‌بندی پیشرفته احتراق، به کمک بنزین با اکتان بالا ممکن می‌شود، یعنی شمع به خوبی زمانی که پیستون به بهترین وضعیت فشرده‌سازی می‌رسد عمل خواهد کرد. زمان مناسب برای خروج شعله و دود از محفظه احتراق دلیل اصلی آن می باشد، بنابراین بنزین بیشتر فشرده خواهد شد و محدوده حرکتی سیلندر بیشتر میباشد، به همین علت قدرت تولیدی افزایش می‌یابد، اگر احتراق سریع اتفاق بیوفتد فشار تولیدی در جهت درستی نمیباشد (به دلیل وضعیت شاتون و سیلندر) و اگر احتراق دیر‌تر از زمان در نظر گرفته شده اتفاق بیوفتد، شما میزان قابل توجهی گشتاور را از دست خواهید داد.

آیا خودروهای شهری با بنزین اکتان بالاتر عملکرد بهتری دارند؟ جواب این سوال بله میباشد! البته به آن شرط که بنزین با اکتان بالا طراحی شده باشند، اگر توصیه ی سازنده ی خودروی شما این باشد که از بنزین معمولی استفاده کنید، بنزین اکتان بالا در عملکرد آن تفاوت قابل توجهی ندارد ولی در شرایطی برعکس آن به سوخت با اکتان بالا برای عملکرد بهتر موتور  نیاز دارید  و دسترسی به سوخت استاندارد ندارید  می توانید از انواع مکمل های سوخت یا اکتان بوستر های موجود در بازار استفاده نمایید.

 

محمد اربابی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

مجموعه اکتانر شما را به خرید بهترین محصولات مکمل بنزین دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید