مجموعه اکتانر شما را به خرید بهترین محصولات مکمل بنزین دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

اکتان بوستر ها در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟

آنچه در این مقاله می خوانید...

انواع متفاوت اکتان بوسترنحوه اندازه گیری عدد اکتان بنزین و اکتان بوستر
بهترین مکمل بنزین اصل

انواع متفاوت اکتان بوستر

اکتان بوستر اصولا به دو علت مورد بهره برداری قرار می‌گیرند. یکی برای جبران کیفیت پایین بنزین و دوم برای مسابقات اتومبیل رانی.

کاربرد اول آن یعنی پر کردن خلا کیفیت پایین بنزین. چراکه همان گونه که بیان کردیم پایین بودن کیفیت بنزین به معنای باعث می شود موتور خودرو های بنزینی عملکرد نا مناسب داشته باشند و در نتیجه باعث ناک زدن موتور خودرو می‌شود. برای پر کردن خلا کیفیت پایین بنزین، می‌توان از اکتان بوستر استفاده کنیم تا موتور خودرو شما عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

بهره گرفتن از اکتان بوستر برای مصارف مسابقه‌ای نیز علت مشخص و واضحی دارد. موتور خودروهای مسابقه‌ای تراکم بالاتری نسبت به موتور خودرو های معمولی دارند،بنا براین موتور خودروها نیاز دارند که از بنزین با اکتان بالاتری برای بهبود عملکرد آنها استفاده کنیم. به این ترتیب باید از اکتان بوسترهای قدرتمندتر برای خودروهای مسابقه ای استفاده کنیم تا موتور خودرو بتواند عملکرد مناسب خود را به درستی نشان دهند.

نحوه اندازه گیری عدد اکتان بنزین و اکتان بوستر

عدد اکتان بنزین و اکتان بوستر با معیارهای متنوع ای بررسی می شوند. مهم‌ترین این معیارها RON، MON و AKI می باشند که به بررسی آنها می پردازیم.

RON

RON کوتاه شده عبارت Research Octane Number به معنی عدد اکتان تحقیقاتی می باشد. این عدد با استفاده از بنزین در یک موتور آزمایشی با نسبت تراکم متغیر و مقایسه نتایج با ایزو اکتان و هپتان به نتیجه می رسد.

MON

MON یا Motor Octane Number به معنی عدد اکتان موتورمی باشد. در حالی که عدد RON در دور موتور ۶۰۰ دور بر دقیقه به محاسبه می شود، برای رسیدن به عدد MON، موتور در دور ۹۰۰ دور در دقیقه فعالیت می کند. برای این روش هم از همان موتور بهره می گیرد. با این تفاوت که ترکیب هوا و سوخت از قبل به حرارت رسیده، سرعت موتور بالاتر می باشد و زمان بندی احتراق متغیر می شود.

معمولا عدد MON به دست آمده در حدود ۸ تا ۱۲ واحد در مقایسه با RON کمتر می باشد اما ارتباط مستقیمی بین این دو واحد موجود نمی باشند.

AKI

AKI یا Anti-Knock Index با استفاده از فرمول R+M/2 به دست می رسد و به عبارتی متوسط عدد RON و MON می باشد.

در نتیجه استفاده از اکتان بوسترها برای مصارف خودروهای مسابقه ای و هم چنین خودروهای معمولی برای بالا بردن اکتان بنزین خودروها مورد استفاده قرار می گیرد.

در خودروهای مسابقه ای با بالا بردن عدد اکتان می توان شتاب خودروها را بالا برد.

محمد اربابی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

مجموعه اکتانر شما را به خرید بهترین محصولات مکمل بنزین دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید