مجموعه اکتانر شما را به خرید بهترین محصولات مکمل بنزین دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

آیا میان اکتان سوخت مصرفی خودروها و ناک زدن خوردو ارتباطی وجود دارد؟

آنچه در این مقاله می خوانید...

ناک در خودرو

ناک در خودرو

شاید شما نیز یکبار با این مورد مواجه روبرو شده باشید که موتور خودرو در هنگامی که در یک مسیر سربالایی در حرکت است شروع به ایجاد صدای چق چق می کند (صدایی شبیه به برخورد آرام قاشق و چنگال به یکدیگر) و تا پای خود را از پدال گاز را جدا می کنید این صدا از بین می رود و هنگامی که دوباره پای خود را روی پدال گاز می فشارید این صدا مجدادا به گوشتان برسد.

این صدا نشان از وجود مشکلی دارد که مکانیک ها به آن صدا ناک یا ضربه گفته می شود. صدای ناک به حالتی اطلاق می شود که در آن مخلوط سوخت و هوای موجود در سیلندر زودتر از زمان جرقه زنی شمع منفجر می گردد.

به این حالت که معمولا در هنگام حرکت در خودرو اتفاق می افتد حالت اصطلاحا دنده مُرده می گوییم. وضعیت دنده مُرده مربوط به حالتی می باشد که با انتخاب دنده اشتباه (بیش از حد سبک) راننده قصد شتاب گیری دارد و نامناسب بودن دنده در این وضعیت، منجر به تعویق افتادن پیشرانه در دور گرفتن و طولانی تر شدن پروسه احتراق اتفاق می افتد.

 

در ادامه می خواهیم این مسیله را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم، اما باید بدانید که اگر موتوری مدت زمان زیادی را در وضعیت ناک کار کند این امر می تواند سبب آسیب دیدن قطعات داخلی موتور شده و آسیب وارد شده و عملکرد موتور خودرو را مختل می کند.

 بنزین با کیفیت پایین: پیشرانه‌ها را با تراکم بالا تولید می کنند و در این‌صورت سازوکار بهتر موتور فقط با سوزاندن سوخت با کیفیت بالا اتفاق می افتد. کیفیت بنزین با عدد اکتان در نظر گرفته می شود. در کشور ما بنزین با دو کیفیت عرضه می‌شود. یکی اصطلاحا معمولی و دیگری سوپر نام گذاری شده است. برای بهبود بنزین مصرفی خودرو بهتر است بنزینی انتخاب شود با عدد اکتان بالاتر تا میزان آسیب به خودرو و ناک زدن خودرو جلو گیری شود.

مشکل ناک زمانی اتفاق می افتد که موتور بسیار گرم باشد و دمای محفظه ی احتراق آن قدر بالا باشد که مخلوط سوخت و هوای وارد شده بر اثر همین حرارت و زودتر از زمان جرقه زنی شمع ها اتفاق بیفتد.

معمولا ناک زمانی میسر می شود که خود شمع نیز می خواهد جرقه بزند و به این ترتیب دو احتراق با هم در داخل محفظه ی احتراق اتفاق می افتد و با یکدیگر برخورد می کنند، چنین موردی فشار و تنش زیادی را به موتور خودرو وارد  می کند که صدای آن از بیرون به گوش می رسد.

محمد اربابی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

مجموعه اکتانر شما را به خرید بهترین محصولات مکمل بنزین دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید